NAJWAŻNIEJSZE ZMIANY W PIĄTYM WYDANIU PMBOK® GUIDE

19 kwietnia 2013
 • NAJWAŻNIEJSZE ZMIANY W PIĄTYM WYDANIU PMBOK® GUIDE

Przewodnik do piątej edycji egzaminu PMP®


Piąte wydanie PMBOK® Guide konsekwentnie odzwierciedla ewolucję wiedzy związanej z profesją zarządzania projektami. Podobnie jak poprzednie wydania, przedstawia powszechnie uznane dobre wzorce stosowane w tej profesji.
Poniżej przedstawiamy główne zmiany w piątym wydaniu PMBOK® Guide:

 • Podzielono i gruntownie przeredagowano obszar wiedzy zarządzania komunikacją w projekcie. Elementy dotyczące interesariuszy przeniesiono do nowego obszaru wiedzy, dzięki czemu obszar wiedzy zarządzania komunikacją w projekcie skupia się na istocie komunikacji, zarządzaniu i kontroli przepływem komunikacji i informacji w projekcie.
 • Utworzono nowy obszar wiedzy „zarządzanie interesariuszami w projekcie”, który w większym stopniu skupia się na rozpoznawaniu i angażowaniu interesariuszy. Dzięki temu liczba obszarów wiedzy wzrosła z dziewięciu do dziesięciu.
 • Dodano cztery procesy planowania, dzięki czemu każdy ważny obszar wiedzy posiada proces planowania podkreślający konieczność odpowiedniego zaplanowania i realizacji działań zarządczych.

Przewodnik po PMBOK Guide 5 Edition.pdf

Egzaminy certyfikacyjne


Publikacja zmian w standardzie takim, jak piąte wydanie PMBOK® Guide powoduje konieczność wprowadzenia zmian w egzaminach certyfikacyjnych, które odpowiadają aktualizacji podstawowego źródła wiedzy w tej profesji.
Szacuje się, że około jedna trzecia tematów i pytań egzaminacyjnych wymaga aktualizacji, które bezpośrednio odzwierciedlą zmiany wprowadzone w standardach. W ramach regularnego procesu aktualizowania egzaminów, PMI na bieżąco opracowuje nowe pytania, które zastępują wcześniej wykorzystywane pytania. Zmiany te wprowadza się stopniowo, a nie natychmiast po publikacji nowej wersji danego standardu.


PMI dokona aktualizacji egzaminu certyfikacyjnego PMP® 31 lipca 2013 roku.
Oznacza to, iż po 31 lipca 2013 można zdawać egzamin wyłącznie według piątego wydania PMBOK® Guide!

 

 

 • Logo PMI Registered Education Provider jest zarejestrowanym znakiem handlowym Project Management Institute, Inc.
 • "PMI" jest zarejestrowanym znakiem handlowym Project Management Institute, Inc.
 • "PMBOK" jest zarejestrowanym znakiem handlowym Project Management Institute, Inc.
 • "PMP" i "PMI-ACP" są zarejestrowanymi znakami certyfikacyjnym Project Management Institute, Inc.
 • IIBA® , BABOK® and Business Analysis Body of Knowledge® są zarejestrowanymi znakami handlowym International Institute of Business Analysis.
 • Endorsed Education Provider, EEP and the EEP logo są znakami handlowymi International Institute of Business Analysis.
 • CBAP® and CCBA® są zarejestrowanymi znakami certyfikacyjnymi International Institute of Business Analysis.
Zapytaj o szkolenie
 • Dział sprzedaży

 • Wyślij pytanie

  Dziękujemy za zainteresowanie naszymi szkoleniami :-). Odpowiedzi udzielamy w dni robocze nie później niż w ciągu 24 godzin!

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Management Training and Development Center Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Sobieskiego 8 m 44 02-957 Warszawa, adres e-mail, moich danych osobowych zawartych w formularzu w celu realizacji procesu usługi szkoleniowej. Ponadto oświadczam, że zapoznałem/am się z treścią Klauzuli Informacyjnej i nie wnoszę żadnych zastrzeżeń ani uwag do jej treści.

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Management Training and Development Center Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Sobieskiego 8 m 44 02-957 Warszawa, moich danych osobowych zawartych w formularzu w celach marketingowych.

   Wyrażam zgodę na udostępnienie moich danych osobowych zawartych w formularzu firmie Intelisoft Sp. z o.o. w celu automatyzacji marketingu, w tym wysyłania newslettera.

  WYŚLIJ
 • Zapytaj o cenę

  Dziękujemy za zainteresowanie naszymi szkoleniami :-). Odpowiedzi udzielamy w dni robocze nie później niż w ciągu 24 godzin!

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Management Training and Development Center Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Sobieskiego 8 m 44 02-957 Warszawa, adres e-mail, moich danych osobowych zawartych w formularzu w celu realizacji procesu usługi szkoleniowej. Ponadto oświadczam, że zapoznałem/am się z treścią Klauzuli Informacyjnej i nie wnoszę żadnych zastrzeżeń ani uwag do jej treści.

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Management Training and Development Center Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Sobieskiego 8 m 44 02-957 Warszawa, moich danych osobowych zawartych w formularzu w celach marketingowych.

   Wyrażam zgodę na udostępnienie moich danych osobowych zawartych w formularzu firmie Intelisoft Sp. z o.o. w celu automatyzacji marketingu, w tym wysyłania newslettera.

  WYŚLIJ