International PMI WPC Congress już za nami

12 października 2006

W dniach 21-22 września 2006 w Hotelu Marriott odbył się pierwszy w Polsce International PMI WPC Congress zorganizowany przez PMI WPC oraz MT&DC pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W jednym z największych wydarzeń z zakresu zarządzania projektami w Europie Środkowej wzięło udział ponad 200 dyrektorów i kierowników projektów (w tym ponad 120 posiadaczy certyfikatu Project Managemenet Professional) związanych z różnymi dziedzinami biznesu. Najszerzej reprezentowaną branżą podczas PM Kongresu była branża tele-informatyczna (m.in. ABG -Ster Projekt,Computerland, ComArch, Ericsson,GTech, Hewlett-Packard, IBM, Impaq, Impel IT, Motorola, NASK, Pentacomp, Polkomtel, Polska Telefonia Cyfrowa, Siemens, Softbank, Spin, Telekomunikacja Polska). Wśród uczestników znaleźli się także reprezentanci firm produkcyjnych (International Paper Kwidzyn, Mondi Packing Paper Świecie, Toshiba) a także przedstawiciele sektora finansowego (BGŻ, BRE Agent Tarnsferowy, Euro Bank,Generali, Komisja Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych), firmy konsultingowe (Big Five X, Deloitte) czy farmaceutyczne (Polpharma, Parexel).
Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele Ministerstw Szkolnictwa Polski, Rosji, Łotwy, Słowacji i Rumunii (w tym m.in. prof. Baiba Riviza, Minister Szkolnictwa i Nauki, Łotwa; Olaf Gail, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polska; dr Jozef Habanik, Sekretarz Stany w Ministerstwie Edukacji, Słowacja, Florian Ion Popa, Ministerstwo Edukacji i Badań, Rumunia; prof. Alexander A. Paramonov, Dyrektor Rosyjskiej Akademii Nauk).

Uczestników Kongresu powitali: Maciej Bodych (Prezes PMI WPC), Tomasz Borucki (Członek Zarządu MT&DC) oraz Olaf Gail (Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego).

Kongres rozpoczął się krótką prezentacją historii, teraźniejszości oraz przyszłości PMI Warsaw, Poland Chapter, którą poprowadził Zbigniew Traczyk - Założyciel PMI WPC oraz Przewodniczący Komisji Rewizyjnej. Pan Traczyk podzielił się także przemyśleniami i wynikami badań przeprowadzonymi przez PMI WPC na temat przyszłości zarządzania projektami w Polsce, z których wynika, że najważniejszy czynnik wpływający na rozwój zarządzania projektami w Polsce to integracja Unii Europejskiej oraz fundusze strukturalne dla Polski. Ciekawostką okazała się informacja na temat szacowanej liczby osób w Polsce, które zaangażowane są w swojej pracy w zarządzanie projektami. Według szacunków grupa ta stanowi 12,5 tys. osób.

Kolejnym mówcą był gość specjalny MT&DC - Raed Haddad - Wice Prezes ESI International, który bardzo żywiołowo poprowadził prelekcję zatytułowaną ”Leveraging Project Managemant to Implement Strategy - Bringing Value to Your Business”. Podczas prezentacji podzielił się swoją wiedzą, w jaki sposób uczyć się z doświadczeń firm, które osiągnęły sukces oraz co należy zrobić, aby zarządzanie projektami stało się kluczową kompetencją w firmie. Pan Haddad przedstawił także swoistego rodzaju „mapę doskonalenia zarządzania projektami” w organizacji (obejmującą trzy obszry dotyczące: ludzi procesów i narzędzi) a także opowiedział o wspólnym projekcie z HP Services zatytułowanym:"Rozwój kariery w globalnym srodowisku".

Po wystąpieniu Raeda Haddada rozpoczęła się seria prezentacji w systemie dwóch „streamów”. Uczestnicy Kongresu mogli wybrać prelekcje zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Wybór był niezmiernie trudny, bowiem wszystkie tematy brzmiały bardzo interesująco.

Poniżej prezentujemy tematy dnia pierwszego:

 • Ned Robins: „ Implementing Effective Project Risk Management"
 • Steffi Triest: “Trends in Project Management"
 • Bartosz Grucza: “New Trends in EU Project Implementation Methodology”
 • Bartłomiej Andrusiewicz i Piotr Krzysztofik: „Project Management Development at Siemens Software Development Center”
 • Michał Bugowski: “How Global IT Corporation Supports Project Oriented Organisation”
 • Seweryn Spałek: “The Art of War in Project Management”
 • Dimitri Bakas i Maciej Kaniewski: „Challenges in Managing International Project – Organizational and Cultural Perspectives”

Kolejnym punktem programu było wystąpienie specjalnego gościa Kongresu Gregory Balestrero, PMI CEO, który podczas swojej prezentacji zatytułowanej: „PMI’s Strategic Plan” opowiedział o najważniejszych elementach planu strategicznego PMI:

 • kluczowych wartościach, którymi charakteryzują się wszystkie programy, produkty i usługi PMI
 • krótko-, średnio- i długoterminowych celach
 • planowanych scenariuszach rozwoju

Gregory Balestrero podkreślał w swych wypowiedziach dążenie PMI do bycia najbardziej wpływową i znaną na świecie instytucją zajmującą się dyscypliną zarządzania projektami. Przedstawił także plany dotyczące nowych certyfikacji. I tak do końca roku zostanie uruchomiona certyfikacja dla kierowników programów, natomiast w przyszłym roku ma powstać program certyfikacyjny dla profesjonalistów zarządzających ryzykiem oraz dla profesjonalistów zajmujących się harmonogramowaniem.

Ostatnim elementem programu merytorycznego pierwszego dnia Kongresu była dyskusja panelowa na temat przyszłości zawodu kierownika projektu oraz zarządzania projektami jako dyscypliny naukowej, w której wzięli udział członkowie zarządu PMI (Linda Vella, Vice Chair; Bruce J. Rodrigues, Chair of the Strategic Planning and Program Alignment Committee; Karen Tate, Chair of the External Relations and Volunteer Involvement Committee) a także Steffi Triest, Prezes PMI Germany (Berlin/Brandenburg Chapter); Maciej Bodych, Prezes PMI Warsaw, Poland Chapter; Piotr Plewinski, Członek Zarządu PMI Warsaw Poland Charter oraz założyciel PMI Gdańsk Poland Potential Chapter; oraz J. LeRoy Ward, ESI International Executive Vice President.

Moderator panelu - Zbigniew Traczyk wyznaczył bardzo ambitny plan dyskusji, podczas której próbowano odpowiedzieć na następujące pytania:

 • Jakie są najważniejsze czynniki majace wpływ na rozwój dyscypliny zarzadzania projektami?
 • Jakie kluczowe korzyści płyna z zarządzania projektami dla organizacji?
 • Jakie są największe szanse dla rozwoju zarzadzania projektami?
 • Jakie są największe zagrożenia czyhające na zarządzanie projektami?
 • Jakie są największe bariery utrudniające rozwój zarządzania projektami?
 • Jakie obszary wiedzy powinny się w przyszłości rozwijać w ramach zarzadzania projektami?
 • W których branżach zarządzanie projektami będzie odgrywało ważna rolę w przyszłości?

Na zakończenie pierwszego dnia Kongresu goście udali się do hotelu Hyatt na uroczysty bankiet, podczas którego m in. wystąpił duet muzyczny Kasia i Paula, natomiast firma Wine4You przeprowadziła profesjonalną degustację wina.

DrugI dzień Kongresu rozpoczął swoim wystąpieniem Wahid Mansour (wykładowca MT&DC i ESI International), który poprowadził prelekcję na temat: Optimization of Risk Mitigation when Fast-Tracking is the Selected Strategy

Następnie rozpoczęto drugi etap prezentacji w formule dwóch streamów, w których wzięli udział:

 • Michał Bugowski: "Portfolio Management. PMI Standards in Multi-project and Program management"
 • Grzegorz Kuliszewski: "Project Management Office"
 • Andrzej Sambura: "Management of Geographical Information for EU State and Public Security Projects"
 • Jakub Bojanowski: "Identyfication, Assessment and Audit of Risks in Information Technology"
 • Cezary Paprocki: "PRINCE2 - and stop telling me that... please"
 • Tomasz Siemek: "Extreme Project Management in Global Corporations"

Ostatnie wystąpienie: Schedule Risk Analysis należało do George'a Sifri (wykładowca MT&DC i ESI International), który tradycyjnie już wzbudził swoją prezentacją wielkie zainteresowanie i uznanie wśród słuchaczy. Prelekcja Pana Sifri została najwyżej oceniona przez uczestników kongresu. Gratulujemy!

Kulminacyjnym punktem programu była druga dyskusja panelowa na temat: "Good Practices in Project Management: How to be Agile and Organized in Project Management?", którą poprowadził Bogusław Machowski (Dyrektor Działu Projektowania i Realizacji Sytemów Informatycznych w ABG Ster-Projekt). Wśród panelistów zanleżli się ponadto: Tomasz Romanowski (Dyrektor Alstom ITC National Service Center, Poland), Rafał Polański (Dyrektor Zarządzający, Nokia) oraz Paweł Żak (Dyrektor Generalny, Impaq).
Zaproszeni paneliści pod przywództwem Bogusława Machowskiego podzielili się m.in. swoimi doświadczeniami dotyczącymi radzenia sobie z ciagłą zmianą w projektach, opowiedzieli o kluczowych czynnikach i kryteriach mierzenia sukcesu projektu oraz przedstawili główne standardy i metodologie zarządzania projektami stosowane w ich firmch.

Do podsumowania Kongresu został zaproszony Greogory Balestrero, który wyraził nadzieję na przyjazd do Polski za rok i wzięcie udziału w kolejnym tak doskonale zorganizowanym kongresie. Szczególny zachwyt wzbudził w nim fakt, iż w wydarzeniu wzięło udział ponad 200 osób, natomiast drugie tyle śledziło kongres przez Internet. Jestśmy dumni z tego, że International PMI WPC Congress zdobył uznanie zarówno wśród uczestników jak i prelegentów, z zarządem PMI na czele!

Miłym i długo oczekiwanym akcentem Kongresu było losowanie nagród wśród obecnych na sali uczestników. Nagrodą główną były dwa szkolenia z zakresu zarządzania projektami ufundowane przez MT&DC (gartulujemy wygranym - Panom: Pawłowi Drzymale z firmy Pentacomp oraz Maciejowi Szałabskiemu z firmy Premium Technology ). Ponadto, wśród uczestników rozlosowano książki ufundowane przez wydawnictwo Helion.

Ostatnim punktem programu było rozdanie certyfikatów uczestnictwa w PM Kongresie a tym samym zdobycie 12 PDUs.

Osoby zainteresowane obejrzeniem Kongresu przez Internet prosimy o kontakt z Izą Darnikowską, tel. +49 22 720 27 40 

ORGANIZATORZY:

MTDC

 

 

 

 

SPONSORZY i PATRONI MEDIALNI:
congres_sponsor

 • Logo PMI Registered Education Provider jest zarejestrowanym znakiem handlowym Project Management Institute, Inc.
 • "PMI" jest zarejestrowanym znakiem handlowym Project Management Institute, Inc.
 • "PMBOK" jest zarejestrowanym znakiem handlowym Project Management Institute, Inc.
 • "PMP" i "PMI-ACP" są zarejestrowanymi znakami certyfikacyjnym Project Management Institute, Inc.
 • IIBA® , BABOK® and Business Analysis Body of Knowledge® są zarejestrowanymi znakami handlowym International Institute of Business Analysis.
 • Endorsed Education Provider, EEP and the EEP logo są znakami handlowymi International Institute of Business Analysis.
 • CBAP® and CCBA® są zarejestrowanymi znakami certyfikacyjnymi International Institute of Business Analysis.
Zapytaj o szkolenie
 • Dział sprzedaży

 • Wyślij pytanie

  Dziękujemy za zainteresowanie naszymi szkoleniami :-). Odpowiedzi udzielamy w dni robocze nie później niż w ciągu 24 godzin!

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Management Training and Development Center Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Sobieskiego 8 m 44 02-957 Warszawa, adres e-mail, moich danych osobowych zawartych w formularzu w celu realizacji procesu usługi szkoleniowej. Ponadto oświadczam, że zapoznałem/am się z treścią Klauzuli Informacyjnej i nie wnoszę żadnych zastrzeżeń ani uwag do jej treści.

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Management Training and Development Center Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Sobieskiego 8 m 44 02-957 Warszawa, moich danych osobowych zawartych w formularzu w celach marketingowych.

   Wyrażam zgodę na udostępnienie moich danych osobowych zawartych w formularzu firmie Intelisoft Sp. z o.o. w celu automatyzacji marketingu, w tym wysyłania newslettera.

  WYŚLIJ
 • Zapytaj o cenę

  Dziękujemy za zainteresowanie naszymi szkoleniami :-). Odpowiedzi udzielamy w dni robocze nie później niż w ciągu 24 godzin!

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Management Training and Development Center Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Sobieskiego 8 m 44 02-957 Warszawa, adres e-mail, moich danych osobowych zawartych w formularzu w celu realizacji procesu usługi szkoleniowej. Ponadto oświadczam, że zapoznałem/am się z treścią Klauzuli Informacyjnej i nie wnoszę żadnych zastrzeżeń ani uwag do jej treści.

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Management Training and Development Center Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Sobieskiego 8 m 44 02-957 Warszawa, moich danych osobowych zawartych w formularzu w celach marketingowych.

   Wyrażam zgodę na udostępnienie moich danych osobowych zawartych w formularzu firmie Intelisoft Sp. z o.o. w celu automatyzacji marketingu, w tym wysyłania newslettera.

  WYŚLIJ