7.12.2002 - Project Management Professional (PMP) w MT&DC!!!

7 grudnia 2002

MT&DC jako jedyna polska firma szkoleniowa otrzymała zgodę Project Management Institute (PMI)na przeprowadzanie egzaminacji Project Management Professional. PMP to profesjonalny certyfikat specjalisty w dziedzinie zarządzania projektami oparty na rygorystycznym egzaminie i spełniający najwyższe standardy w branży zarządzania projektami. Certyfikat ten jest uznawany przez większość dużych firm i instytucji rządowych na całym świecie.

Pierwszy w Polsce egzamin na certyfikat PMP odbyłsię 7 grudnia w Falentach. Do egzaminu przystąpiło 31 project managerów z takich firm jak: Oracle, Motorola, PricewaterhouseCoopers, Elektrim-Megadex, PTC Era, Hewlett-Packard, Alstom Polska, Foster Wheeler Energia Polska, Polish Energy Partners, 2Si. Wśród zdających znalazł się także jeden z pracowników naszej firmy (trzymamy kciuki:-)
Egzamin PMP w Polsce jest dokładnie taki sam jak na całym świecie. Jest on przygotowany w formie testu złożonego z 200 pytań w języku angielskim. Nad przebiegiem egzaminu czuwa dwuosobowa komisja z Project Mangement Institute (PMI). Aby zdać egzamin należy odpowiedzieć prawidłowo na 137 pytań (67%) w ciągu 4 godzin.

Z informacji przekazanych przez PMI wynika, iż w Polsce jest około 20 posiadaczy certyfikatu PMP. Osoby te przystąpiły do egzaminu poza granicami kraju. Pod koniec września egzamin na PMP został przeprowadzony w Budapeszcie. Wzięło w nim udział trzech naszych studentów" z firmy ComArch: Iwona Słowik (Pełnomocnik ds. Systemów Jakości), Wawrzyniec Sosnowski (Dyrektor Centrum Produkcyjno-Wdrożeniowego w Sektorze Rynków Finansowych) oraz Artur Ziajko (Pełnomocnik ds. Systemów Jakości). Cała trójka pozytywnie przeszła ten skomplikowany egzamin i wróciła z Budapesztu z Certyfikatem PMP! Taki wynik jest dużym sukcesem, bowiem niewiele osób może się poszczycić tytułem PMP. Wszyscy zdający egzamin zgodnie podkreślają, iż egzamin jest trudny i stresujący, ale jak najbardziej do zdania". Najwięcej trudności sprawiają pytania niejednoznaczne typu wybierz najbardziej pasującą alternatywę z 4 wymienionych" co powodowało, że zaznaczenie odpowiedzi jak najbardziej poprawnej merytorycznie nie znaczyło, że jest ona najlepsza. Dodatkowym utrudnieniem jest język, który - jak twierdzi Artur Ziajko - przypomina czasami slang prawniczy, gdzie typowe słowa występują w tych grubszych" słownikach.

Jak należy się przygotowywać do egzaminu? Oto kilka rad od naszych kolegów z firmy ComArch:

Bardzo długo przygotowywałem się do egzaminu i teraz mam poczucie, że nie zmarnowałem czasu, jaki na to przeznaczyłem. Przygotowywałem się właściwie w trzech etapach: za pierwszy należy uznać bowiem zbieranie doświadczeń w pracy zawodowej. Drugim etapem był cykl kursów organizowanych przez MT&DC pod egidą ESI i George Washington University. W trakcie tego etapu przeszedłem przez kompletną ścieżkę Project Management Academy zwieńczoną uzyskaniem certyfikatu Master's Cetificate in Project Management. Trzecim etapem była samodzielna nauka przed egzaminem, która trwała 2 miesiące po około 2-3 godziny dziennie. W trakcie tego etapu korzystałem z materiałów otrzymanych w podczas kursów organizowanych przez MT&DC, w bardzo dużej mierze z PMBOK'a oraz materiałów przygotowawczych ESI. Szczególną uwagę należy poświęcić na PMBOK'a ponieważ zawiera on terminologię, jaka jest stosowana w pytaniach egzaminacyjnych.

Moje przygotowania do PMP?
Po pierwsze - doświadczenie zawodowe związane z udziałem i zarządzaniem w projektach informatycznych. Następnie uczestnictwo w cyklu szkoleń z zarządzania projektami organizowanych przez MT&DC zakończonych uzyskaniem certyfikatu Master's w Project Management Academy. Przed samym egzaminem uczułam się samodzielnie z PMBOK'a oraz z materiałów przygotowawczych do PMP wydanych przez ESI, a także z materiałów z kursów. Można odnieść wrażenie, że podstawą egzaminu jest wiedza zawarta w PMBOK'u, którego należy poznać dokładnie a szczególnie opisane w nim procesy i ich elementy. Lecz, żeby zrozumieć pojęcia występujące w PMBOK'u potrzebne są inne źródła wiedzy.

Przygotowanie podzieliłbym na 2 etapy: zapoznanie się z materiałami oraz przygotowanie do samego egzaminu.
Pierwsze to doświadczenia i kursy dla kierowników projektów (obydwa punkty są obowiązkowe, aby zostać dopuszczonym do egzaminu); drugie to nauka własna.
Samo przygotowanie do egzaminu wg ESI wymaga przynajmniej 6 tygodni pracy. Dla mnie były to 4 tygodnie po ok. 2 godziny dziennie (wieczory + weekendy) + 2 tygodnie po około 3,5 godziny.
W trakcie przygotowania należy bardzo dobrze poznać PMBOK'a (rozdział po rozdziale - ze szczegółami).Bardzo pomocne zarówno w nauce jak i weryfikacji wiedzy są materiały ESI:
- Zestaw przykładowych pytań (10 rozdziałów po 40 pytań) - nie są to pytania egzaminacyjne, ale zbliżone "duchem"
- Zestaw 600 pytań "pomocniczych" (10 rozdziałów po 60) - układ przewijanych karteczek, z jednej strony pytanie, z drugiej odpowiedź
- Zestaw 9 płyt CD z "omówieniem" kolejnych tematów - ciekawy materiał uzupełniający (wymaga dobrej znajomości języka).
Na pewno kurs przygotowawczy byłby dużym ułatwieniem.

W jakim stopniu pomocne są szkolenia organizowane przez MT&DC?

 

ziajko_artur


A. Ziajko, ComArch: Szkolenia oferowane przez MT&DC w ramach Project Management Academy są bardzo pomocne, ponieważ bez nich trudno jest czasami zrozumieć PMBOK'a. Dają one bardzo mocną podstawę do jego studiowania. Wiedza z kursów pozwala w zasadzie na wskazanie wszystkich prawidłowych odpowiedzi w pytaniach zawierających wszelkie obliczenia np. związane z techniką "earned value". Opłaciło się przejść przez ścieżkę kursów PMA - bez tego nie mielibyśmy żadnych szans!


 

slowik_iwona

 

I. Słowik, ComArch: Cykl szkoleń, w których uczestniczyłam w MTDC był bardzo pomocny w przygotowaniach do egzaminu PMP.

PMBOK operuje na pojęciach z zarządzania projektami i układa te pojęcia w pewien schemat. Kursy MT&DC wyjaśniały te pojęcia i wskazywały ich praktyczne zastosowanie. Wiedza z tych szkoleń była dobrą podstawą do pracy z PMBOK'iem i materiałami przygotowawczymi.

 

 

 

W. Sosnowski, ComArch: Uważam, ze bardzo dużo skorzystałem na kursach. PMBOK podaje tylko definicje i nazwy - ale nie nauczy przydatnych formuł, sposobów korzystania z narzędzi, jakie działanie jest wskazane w jakiej sytuacji itp. Samodzielna nauka z książek jest ważna - ale często nie wiemy na co zwrócić uwagę, czego unikać. Ważne jest przede wszystkim to, ze:
- szkolenia przekazują bardzo dużo praktycznej wiedzy - która chociaż nie jest wprost weryfikowana na egzaminie to ma jednak kluczowe znaczenie w praktyce.
- większość formuł obliczeniowych, zasad postępowania, narzędzi itp., które w PMBKO'u są wymienione na
kursach zostały dokładnie omówione i wykorzystane w symulacjach.
- szkolenia prowadzone przez MT&DC przy współpracy z ESI są uznawane przez PMI , a zatem kursy, które przeszedłem zostały pozytywnie zweryfikowane.

 

Kolejna egzaminacja PMP planowana jest w kwietniu. Wszelkich informacji na ten temat udziela Krzysztof Śmigiel (krzysztof.smigiel@mtdc.pl)

 • Logo PMI Registered Education Provider jest zarejestrowanym znakiem handlowym Project Management Institute, Inc.
 • "PMI" jest zarejestrowanym znakiem handlowym Project Management Institute, Inc.
 • "PMBOK" jest zarejestrowanym znakiem handlowym Project Management Institute, Inc.
 • "PMP" i "PMI-ACP" są zarejestrowanymi znakami certyfikacyjnym Project Management Institute, Inc.
 • IIBA® , BABOK® and Business Analysis Body of Knowledge® są zarejestrowanymi znakami handlowym International Institute of Business Analysis.
 • Endorsed Education Provider, EEP and the EEP logo są znakami handlowymi International Institute of Business Analysis.
 • CBAP® and CCBA® są zarejestrowanymi znakami certyfikacyjnymi International Institute of Business Analysis.
Zapytaj o szkolenie
 • Dział sprzedaży

 • Wyślij pytanie

  Dziękujemy za zainteresowanie naszymi szkoleniami :-). Odpowiedzi udzielamy w dni robocze nie później niż w ciągu 24 godzin!

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Management Training and Development Center Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Sobieskiego 8 m 44 02-957 Warszawa, adres e-mail, moich danych osobowych zawartych w formularzu w celu realizacji procesu usługi szkoleniowej. Ponadto oświadczam, że zapoznałem/am się z treścią Klauzuli Informacyjnej i nie wnoszę żadnych zastrzeżeń ani uwag do jej treści.

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Management Training and Development Center Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Sobieskiego 8 m 44 02-957 Warszawa, moich danych osobowych zawartych w formularzu w celach marketingowych.

   Wyrażam zgodę na udostępnienie moich danych osobowych zawartych w formularzu firmie Intelisoft Sp. z o.o. w celu automatyzacji marketingu, w tym wysyłania newslettera.

  WYŚLIJ
 • Zapytaj o cenę

  Dziękujemy za zainteresowanie naszymi szkoleniami :-). Odpowiedzi udzielamy w dni robocze nie później niż w ciągu 24 godzin!

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Management Training and Development Center Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Sobieskiego 8 m 44 02-957 Warszawa, adres e-mail, moich danych osobowych zawartych w formularzu w celu realizacji procesu usługi szkoleniowej. Ponadto oświadczam, że zapoznałem/am się z treścią Klauzuli Informacyjnej i nie wnoszę żadnych zastrzeżeń ani uwag do jej treści.

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Management Training and Development Center Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Sobieskiego 8 m 44 02-957 Warszawa, moich danych osobowych zawartych w formularzu w celach marketingowych.

   Wyrażam zgodę na udostępnienie moich danych osobowych zawartych w formularzu firmie Intelisoft Sp. z o.o. w celu automatyzacji marketingu, w tym wysyłania newslettera.

  WYŚLIJ